پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع

پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع

پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع

پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع شامل 31 اسلاید زیبا که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و قابل ویرایش می باشد و برای دانشجویان علوم اجتماعی کاربرد دارد .

مشخصات فایل

تعداد صفحات 31
حجم 243 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pptx
دسته بندی علوم اجتماعی

توضیحات کامل

پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع

 

پاورپوینت جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع شامل 31 اسلاید زیبا که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و قابل ویرایش می باشد . همچنین به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است. این پاورپوینت برای دانشجویان علوم اجتماعی ، علوم سیاسی و سایر دانشجویان مرتبط کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

 

مقدمه

ماکس وبر :قدرت امکان تحمیل اراده خود بر رفتار دیگران است.او مقوله قدرت را از نظرجامعه شناسی مورد بررسی قرار داده است.لذا قدرت درعرصه رفتار اجتماعی انسان ها مورد نظر است یعنی قدرت سیاسی.پس از نظر وبر قدرت مجال یک فرد یا افراد برای اعمال اراده خود حتی در برابر مقاومت عناصر دیگر که در صحنه عمل شرکت دارند است.پس قدرت بر دو رکن عمده :1- تحمیل اراده.2- مقاومت شخص دیگر استوار است. وبر قدرت را معادل سلطه می داندورابطه بین قدرت مند وقدرت پذیر را مثل رابطه فرمانبر وفرمانروا یا اطاعت وفرمان می بیند.پس از نظر وبر هر کس که در جامعه قوه واستعداد اعمال اراده خود را بر دیگران داشته باشد ،واجد قدرت است.

ماکس‌وبر در جامعه‌شناسى سياسى به سلطه مشروع يا حکومت مى‌پردازد و به روابط قدرت و قدرت‌طلبى در روابط اجتماعي، توجه خاصى دارد. به‌نظر وى قدرت طلبي، همراه با آرمان‌ها، ارزش‌ها و منافع مادي، عوامل اساسى اعمال انسانى را در شبکه روابط اجتماعى تشکيل مى‌دهند.

او در جامعه‌شناسى سياسى خود ابتدا مفاهيم سياست، قدرت و اتوريته (Authority)، يا سلطه مشروع را به روشنى تعريف مى‌کند، سپس ميان اعمال سياسى و اعمال اقتصادى تمايز قائل مى‌شود و سرانجام به ساختن تيپ‌هاى ايده‌آل (Ideal Type)، يا نمونه‌هاى متعالي (اعلي) از اتوريته يا سلطه مشروع يا اقتدار مشروع مى‌پردازد و مشخصات هر يک از اين 'تيپ‌هاى ايده‌آل' يا 'نمونه‌‌هاى متعالي' را برمى‌شمرد.

به‌نظر وى مفهوم سياست بى‌اندازه وسيع و شامل هر نوع رهبرى مستقل در عمل است.

مثلاً مردم از سياست‌هاى مختلفى چون: سياست پولى بانک، سياست اعتصاب اتحاديه‌هاى کارگري، از سياست شهرسازى شهردارى و حتى از سياست زنى که درصدد راهنمائى شوهر خويش و… سخن مى‌گويد. ليکن مقصود 'وبر‌' از سياست، مفاهيم رهبري، مديريت، حزب سياسى و دولت است.

به زعم 'وبر' در صورتى مى‌توان گفت کسى داراى 'قدرت' است که در محدوده روابط اجتماعى خود، نظر خود را على‌رغم مقاومت ديگران و بدون توجه به خواست آنان بر آنها تحميل کند. اما 'وبر' نقطه‌نظر خود را اينگونه تفسير نمود که يک چنين مفهوم وسيعى از نظر جامعه‌شناسى کامل و بى‌عيب نيست و مى‌توان گفت که افراد دارى انواع مختلف قدرت هستند و آنچه در گروه‌هاى انسانى اهميت دارد، همانا 'نمونه ويژه‌اى از قدرت' يعنى 'اتوريته' يا قدرت مشروع يا سلطه مشروع است.

'اقتدار مشروع يا سلطه مشروع آن است که گروه معينى از مردم از فرمان معينى که شخص يا اشخاص معينى مى‌دهند، به رضا و رغبت اطاعت کنند' و براى آنکه سلطه (اقتدار) مشروع پديد آيد بايد اين ويژگى‌ها جمع باشند:

و …

فهرست مطالب

مقدمه
اقتدار مشروع سنتى يا سلطه مشروع سنتى
اقتدار مشروع پيشوائى 'فره‌مند'
اقتدار مشروع عقلى و قانونى
پایان

 

عنوان : جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع

فرمت : پاورپوینت

حجم : 243 کیلوبایت

تعداد صفحات : 31

پیش نمایش تمام صفحات پاورپوینت

جامعه شناسی سیاسی ماکس وبر و انواع اقتدار مشروع


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

[PPT]جامعه شناسی سیاسی

اين CD که شامل پاور پـوينت (Power Point) درس جامعه شناسي سياسي است شما …. براي درک صحيح انواع تقسيم بنــدي حکومت ها، بايد آن ها را با اين پرسش ها محک بزنيم: ….. 4- به عقيده ي ماکس وبر در جوامع پيشرفته، اقتدار با «قانون»، مشروعيت پيدا مي …

[PDF]نقش هوشمندي وتدبير سياسي حكومتگران در ايجاد امنيت و …

توسط کرمی‌پور – ‏2011
ماکس وبر، یکی از مهم ترین جامعه شناسانی است که تأثیرات زیادی بر محققان. رشتههای مختلف … آورده اند، با واژههایی از قبیل «تفهم»، «مشروعیت»، «عقلانیت» و نظایر آن که وبر. وارد مطالعات …. به نظر این جامعه شناس، اقتدار به سه نوع تقسیم میشود: عقلانی،. سنتی و … او انواع سلطة سنتی را به این ترتیب تقسیم میکند: ۱. پیرسالاری.
وارد نشده: پاورپوینت

پاورپوینت کتاب جامعه شناسي سياسي سید بیوک محمدی …

دانلود بهترین فایل کتاب جامعه شناسي سياسي بیوک محمدی,دانلود کتاب جامعه شناسي سياسي … فصل دوم: دولت، حکومت (منسأ، تطور و انواع) … اقتدار اقتدار سياسي يا قدرت مشروع منابع اقتدار مشروعيت قانوني بودن و مشروع بودن … ماکس وبر و اقتدار

بوروکراسی از دیدگاه ماکس وبر – انسان شناسی و فرهنگ | انسان …

ماکس وبر از جمله اندیشمندان جامعه شناسی سیاسی ، مفهوم قدرت ، اقتدار و مشروعیت را … بنابراین وبر انواع اقتدار را براساس منابع و انواع مشروعیّت طبقه‌بندی می‌کند و به …

پرتال جامع علوم انسانی – جامعه‌شناسى سیاسى ماکس‌وبر و انواع …

علوم انسانی · علوم سیاسی > جامعه شناسی سیاسی … (اتوریته). اقتدار مشروع سنتی یا سلطه مشروع سنتی (فرهیخته – Traditional Authority) … لیکن مقصود ”وبر‌“ از سیاست، مفاهیم رهبری، مدیریت، حزب سیاسى و دولت است. به زعم ”وبر“ … حال مسئله اساسى براى ”ماکس وبر“ آن است که ویژگى این اجتماعات سیاسى را مشخص نماید. بدین‌منظور …
وارد نشده: پاورپوینت

ماکس وبر – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مشهورترین کار ماکس وبر در جامعه‌شناسی اقتصاد مقاله اخلاق پروتستانی و روح … مشروع از خشونت را دراختیار دارد، تعریفی که در مطالعه علوم سیاسی نوین غرب محوریت دارد. … می‌کند که نهادهای دولت مدرن برمبنای شکل اقتدار عقلانی–قانونی استوار شده‌اند.

پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید بیوک محمدی – file8

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ – آنچه را که درمورد پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید بیوک محمدی نیاز داشتید، را برای شما تهیه … فصل دوم: دولت، حکومت (منسأ، تطور و انواع) … اقتدار. اقتدار سیاسی یا قدرت مشروع. منابع اقتدار. مشروعیت … ماکس وبر و اقتدار.

پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید بیوک محمدی – …

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ – پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید بیوک محمدی: پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید … فصل دوم: دولت، حکومت (منسأ، تطور و انواع) … اقتدار. اقتدار سیاسی یا قدرت مشروع. منابع اقتدار. مشروعیت … ماکس وبر و اقتدار.

پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید بیوک محمدی – مقاله

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ – (مقاله) The best edited file پاورپوینت کتاب جامعه شناسی سیاسی سید. … تعریف جامعه شناسی سیاسی. فصل دوم: دولت، حکومت (منسأ، تطور و انواع) … اقتدار. اقتدار سیاسی یا قدرت مشروع. منابع اقتدار. مشروعیت … ماکس وبر و اقتدار.

انتقاداتی بر انواع مثالی در جامعه‌شناسی دین ماکس وبر

ماکس وبر، عموماً به عنوان ارائه‌کننده انواع مثالی اقتدار شناخته می‌شود. … این مقاله، سه نوع مثالی اصلی را در جامعه‌شناسی دین وبر ارائه می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه آن‌ها می‌توانند به وسیله نوع … دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی.
وارد نشده: پاورپوینت ‏مشروع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *