برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک

برنامه‌ریزی عبارتست از فرایندی دارای مراحل مشخص و به هم پیوسته برای تولید یک خروجی منسجم در قالب سیستمی هماهنگ از تصمیمات
دسته بندی مدیریت
بازدید ها 77
فرمت فایل doc
حجم فایل 25 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 24

برنامه ریزی استراتژیک

فروشنده فایل

کد کاربری 3410

کاربر

برنامه ریزی استراتژیک


تعریف برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی عبارتست از فرایندی دارای مراحل مشخص و به هم پیوسته برای تولید یک خروجی منسجم در قالب سیستمی هماهنگ از تصمیمات. برنامه بیانی روشن، مستند و مشروح از مقاصد و تصمیمات است. برنامه خروجی فرایند برنامه‌ریزی است اما برنامه ریزی یک فرایند پیوسته است که پیش از اتخاذ هر تصمیمی آغاز شده و پس از اجرای آن تصمیم ادامه می یابد. از جنبه ماهیت، برنامه‌ریزی دارای انواع برنامه‌ریزی فیزیکی ، سازمانی، فرایند، مالی، وظیفه‌ای و عمومی است.

از جنبه افق زمانی، برنامه‌ریزی را می‌توان در قالب برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت ، برنامه‌ریزی میان مدت و برنامه‌ریزی بلندمدت دسته‌بندی کرد.
بیشتر برنامه‌ریزی‌ها بر اساس دیدگاه عقلایی، دارای شکل آرمان‌ها و اهداف- طرح‌ها و اقدامات- منابع موردنیاز هستند. در این مدل‌ها ابتدا آرمان‌ها و اهداف سازمانها تبیین شده، سپس طرح‌ها و اقدامات لازم تعیین و در نهایت منابع موردنیاز برای انجام پروژه برآورد می‌گردند.

برنامه‌ریزی و تغییر

تغییر در شرایط محیط، سیاست‌ها، نگرش‌ها، دیدگاه‌ها، ساختارها، نظام ها و . . . عواملی هستند که بر آرمان‌ها و اهداف برنامه‌ریزی تأثیر گذاشته که در نهایت باعث تغییر برنامه می‌گردند. برنامه‌ریزی در شکل اشاره شده در فوق ظرفیت و توانایی مقابله با چنین تغییراتی را نداشته و منجر به شکست می‌گردد. این شرایط موجب رشد این تفکر شد که در برنامه‌ریزی باید بتوان با تغییرات، جهت حرکت سازمان را تغییر داد و جهت و رفتار جدیدی را در پیش گرفت. این نگرش زمینه‌ساز ابداع برنامه‌ریزی استراتژیک شد.

بر خلاف برنامه‌ریزی سنتی که در آن آرمان‌ها و اهداف تعیین می‌شوند در برنامه ریزی استراتژیک، هدف تبیین و تدوین استراتژی است. بسته به نوع، تنوع و ماهیت تغییرات موجود در محیط می‌توان ترکیبی از برنامه‌ریزی سنتی و برنامه‌ریزی استراتژیک را به کار برد.

برنامه ریزی استراتژیک چیست؟ | چطور

۲۴ فروردین ۱۳۹۶ – برنامه ریزی استراتژیک فرآیندی گام‌به‌گام است که دارای اهداف و خروجی‌هایی مشخص است و قابلیت پیاده‌سازی و ارزیابی دارد. به زبان ساده، برنامه ریزی استراتژیک فرآیندی است که امکان پیش‌بینی آینده و تجسم آن بر اساس روندهای جاری و در نتیجه امکان اثر‌گذاری بر نیروی‌های موثر در تغییر سازمان را فراهم می‌کند.

برنامه‌ریزی راهبردی – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

رفتن به ۳ فرایند برنامه‌ریزی استراتژیک – توافق اولیه: در این مرحله ضرورت برنامه‌ریزی استراتژیک برای سازمان مورد برنامه‌ریزی بررسی شده و آشنایی با این نوع برنامه‌ریزی حاصل می‌شود. سازمانها، واحدها، گروه‌ها یا افرادی که باید در برنامه‌ریزی درگیر شوند مشخص گردیده و توجیه می‌شوند. مراحلی که در برنامه‌ریزی باید انجام شوند شرح …

برنامه ریزی استراتژیک چیست؟ بررسی تعریف مفهوم برنامه …

برنامه ریزی استراتژیک چیست؟ بررسی تعریف مفهوم برنامه ریزی استراتژیک | برنامه ریزی راهبردی | علی خادم الرضا مدرس و مشاور کارآفرینی و توسعه کسب و کار.

[PDF]ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰي اﺳﺘﺮاﺗﮋﻳﻚ

ﺑﻪ. ﻣﺮﺣﻠﻪ. ﺗﺪوﻳﻦ اﺳﺘﺮاﺗﮋي. در ﻣﺪﻳ. ﺮﻳﺖ اﺳﺘﺮاﺗﮋﻳﻚ. ،. ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰي. و ﻃﺮح رﻳﺰي. اﺳﺘﺮاﺗﮋﻳﻚ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲ. ﺷﻮد، ﻛﻪ در آن ﭘﺲ از ﺑﺮرﺳﻲ ﻣﺤﻴﻄﻲ ﻛﻪ ﺷﺎﻣﻞ ﻣﺤﻴﻂ داﺧﻠﻲ و ﺧﺎرﺟﻲ ﺳﺎزﻣﺎن ﻣﻲ ﺷﻮد، ﺑﻪ ﺗﺪوﻳﻦ. اﺳﺘﺮاﺗﮋي ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﻓﺮﺻﺖ ﻫﺎ و ﺗﻬﺪﻳﺪات ﻣﺤﻴﻂ ﺧﺎرﺟﻲ و ﻧﻘﺎط ﻗﻮت و ﺿﻌﻒ داﺧﻠﻲ ﺳﺎزﻣﺎن ﭘﺮداﺧﺘﻪ. ﻣﻲ ﺷﻮد . .1.2. اﻫﻤﻴﺖ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰي اﺳﺘﺮاﺗ. ﮋﻳﻚ. اوﻟﻴﻦ ارزش و اوﻟﻮﻳﺖ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰي اﺳﺘﺮاﺗﮋﻳﻚ، ﻛﻤﻚ ﺑﻪ ﺳﺎزﻣﺎن ﺑﺮاي ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻣﻮﻓﻖ در ﻣﺤﻴﻄﻲ.

[PDF]کارگاه برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی برای برنامه ریزی استراتژیک. •. تحلیل وضعیت موجود. سازمان. •. تبیین. رسالت،. دورنما. و ارزش. های سازمانی. •. شناسایی مشکالت استراتژیک. •. تعیین اهداف و مقاصد سازمان. •. تدوین استراتژی. های سازمان. •. انتخاب. شاخص های. سنجش. و. پایش عملکرد سازمان. •. آشنایی با مدل کارت امتیازی متوازن. •. آشنایی با برنامه های.

[DOC]برنامه ريزي استراتژيك در سطح يك بنگاه

برنامه ريزي استراتژيك فرآيندي است كه طي آن مديران ارشد اجرايي و عملياتي برنامه ريزي استراتژيك سازمان را طراحي مي كنند. مهمترين ويژگي اين فرآيند در ماهيت كار گروهي آن نهفته است. زيرا در قالب چنين فرآيند و كارگروهي است كه اعتقاد و باور به استراتژي سازمان شكل مي گيرد و افراد درگير در اين فرآيند، احساس تعلق و مالكيت نسبت …

[PPT]برنامه ريزي راهبردي (استراتژيك)

2. برنامه ريزي راهبردي (استراتژيك). بسمه تعالی. 3. تعريف استراتژي. واژه استراتژي را كه از لغت يوناني استراتژيا گرفته شده و ابتدا در علوم نظامي مطرح شده است . (ريشه اين لغت ،كلمه استراتگوس به معناي فرمانده لشكري – كشوري است). استراتژي يك برنامه واحد ، همه جانبه و تلفيقي است كه محاسن يا نقاط قوت اصلي سازمان را با عوامل و …

تعاریف گوناگون از برنامه ریزی استراتژیک – پایگاه اطلاع …

برنامه ریزی استراتژیک فرایندی است که اکثر شرکتهای موفق و صاحب نام دنیا از آن برای هدایت و پیشبرد برنامه ها و فعالیتهای خود با افق دید بلندمدت و درجهت دستیابی به اهداف و تحقق ماموریت سازمانی بهره می گیرند. این نوع برنامه ریزی که تاکنون اغلب مورداستفاده سازمانهای بزرگ واقع شده است، اگر به درستی تدویــن شود، به انتخاب …

[PPT]برنامه ريزي استراتژيك

برنامه ريزي استراتژيك. برنامه ريزي استراتژيك. 2. برنامه ريزي چيست؟ برنامه‌ريزي عبارتست از فرايندي داراي مراحل مشخص و به هم پيوسته براي توليد يك خروجي منسجم در قالب سيستمي هماهنگ از تصميمات. برنامه بياني روشن، مستند و مشروح از مقاصد و تصميمات است. برنامه ريزي استراتژيك. 3. ارتباط بين مديريت و برنامه ريزي.

مقالات ISI برنامه ریزی استراتژیک : 93 مقاله انگلیسی + …

برنامه ریزی استراتژیک فرایندی است سازمانی برای تعریف راهبرد سازمان و تصمیم گیری برای چگونگی یافتن منابع مورد نیاز برای رسیدن به مقصود استراتژی، صورت می‌گیرد. این فرایند افراد و منابع را نیز شامل می‌شود. برای آنکه سازمان بداند به کجا خواهد رفت باید بداند اکنون دقیقاً کجا قرار گرفته است. پس از آن باید آنچه می‌خواهد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *